Wednesday, October 22, 2008

Pühapäev Aostas

Pühapäeva hommikul kohvi luristades, hakkasime mõtlema, mida päevaga ette võtta. Ilm oli ilus päikesepaisteline ning meil mõlemal oli tahtmine teha pikem jalutuskäik.
"Aga mida sa arvad ideest minna lõunatama Aostas?", uurib G.
Aosta?! Aga miks mitte. Seda enam, et G oli seal ja ümberringi mägedes oma aega teenimas. Ja sellest on möödas juba üle 20 aasta. Mõeldud-tehtud.
Aostasse kohale jõudes tegime tiiru autoga. Väikese otsimise peale leidsime üles ka kasarmud, mis olid täpselt vanas kohas alles. Parkisime siis auto ja läksime (vana)linna uurima.
Kui lõuna aeg hakkas kätte jõudma, siis hakkasime ülespoole tõusma. Charvensod on armas pisike kohake natuke Aostast kõrgemal. Täitsime kõhtu restoranis Monte Emilius.







Loomulikult käis siin a k G omal ajal oma kaaslastega. Juba omal ajal oli siin suurepärane hinna-kvaliteedi suhe ning õnneks ei olnud see muutunud. Kõhtu kadusid polenta lihasoustiga, pasta mägikitse ja kastani kastmega, kohalikus stiilis singi ja juustuga biifstek koos kartulite ja porganditega.
Peale kõhutäidet läkisme veel ülespoole, et üle vaadata suusakuurort Pila. Suvehooaeg on juba läbi ja talvine pole alanud ning koht tundus täiesti mahajäetuna. Parkisime auto ühele mäevaatega platsile, mõnulesime päikese käes, lugesime lehte ja ma jäin isegi korraks magama. Mäed avaldavad mulle alati suurt muljet. Tunnen ennast nii tühise ja väiksena, kuid samas hoovab sisse rahu ja harmooniat.
Olemine muutus nii mõnusaks, e G hakkas juba fantaseerima teemal, et võiks olla mingi oma urgas kuskil mäejalamil. Pila ei ole kindlasti selline koht, pigem mõnes Charvensod taolises paigakeses.
Tagasitulles tegime veel vahepeatuse Saint-Vincent'is. Siin asub üks neljast Itaalia kasiinost - Casino de la Vallée di Saint-Vincent.

Ja lõpuks suundusime piki mäeorgu madaliku poole tagasi...
Veel pilte siin

Thursday, October 16, 2008

Pühapäev Piemontes




Pühapäevase ringsõidu ülevaadet näeb fotoalbumist

Wednesday, October 15, 2008

Koledad ja head

Brutti e buoni ehk koledad ja head on nende küpsiste nimi. Üldiselt tuntud Varese kandis, aga see pakk leitud ühest kondiitriärist Toriino külje all.
Maiused koosnevad suhkrust, pähklitest ja munast. Ütleks, et bezee (meringata it.k.) sugulane.
Posted by Picasa

Tuesday, October 14, 2008

Friday, October 10, 2008

Neljajalgne gurmaan

Meie kandi karvane. Enamus kordi, kui ma siit mööda lähen, siis on kutsa omal kohal, täpselt delikatessipoe ukse ees. Koer teab, mida koer tahab!
Pärastlõunal avatakse pood kell 4. Kord oli õige aeg käes, aga ei olnud veel uks avatud. Väsimatu püsikunde oli juba platsis ja ootas kannatamatult.
Suvel tundsin temast lausa puudust. Ilmselt oli kuskile kaugemal suvepuhkusele viidud.
Täpselt kõrval on lihunik, millegi pärast see teda ei huvita üldse.
Posted by Picasa

Thursday, October 09, 2008

Wednesday, June 04, 2008

Narri last, aga mitte lapse nime

Pisike Gabriel jutustab, et õhtul lähevad nad emme sõbrannaga pitsat sööma. Sõbranna peresse on kohe-kohe oodata pisikest tütrekest. Gabriel teab ka, milline nimi on valmis valitud: "Si chiamerà Margherita come la mia pizza!"
Tõlge: "Ta saab nimeks Margherita nagu minu pitsa"

Tuesday, April 08, 2008

Kuidas me kolisime

Kolimiseks kulus meil kokku 3 päeva. Nädal enne toodi meile koju mõned kastid, et ma saaksin osa asju ise pakendada (N: ihupesu jne, selline oli meie soov).
Niisiis, reedesel päeval tulid mehed. Kogu meie elamine kadus kastidesse. Mul polnud aimugi kus midagi võiks olla. Siin on seis reede õhtuks.








Laupäeva hommikul said kastidesse veel viimased asjad. Näiteks nõud köögis jne. Samal ajal sõitis kogu kraam juba tõstukiga allolevatesse veoatudesse.
Pilt laupäeva õhtuks.








Pühapäeva hommikul sõitsid autod Toriinosse, kus me neid juba ees ootasime ja kogu kraam toimetati meie uude kodusse. Veel jõuti panna meile üles lambid, monteerida kokku mööbel ja pakkida lahti õrnemad/tähtsamad asjad, et kontrollida, kas said tervelt kohale.
Ülejäänu jäi kõik meie toimetada.

Möödunud on umbes kuu. Enam-vähem hakkab elamine ilmet võtma ja asjad oma õigeid kohti leidma. Puudu on veel osa kardinaid (Milaano omad Toriinosse ei sobi) ja seintele on üles panemata maalid. Ühe toa nurgas seisavad viimased viis kasti...

Kadunud on G. müts; elektrooniline kell, mis võtab andmed satelliidilt ja pisike Lõuna-Ameerika päritolu talisman. Kaks esimest võivad veel välja ilmuda kuskilt, viimane ilmselt jäi äravisatud pakkepaberite vahele.

KUidas mõni laps tahab kiiresti suureks kasvada

Meile tuttav abielupaar jalutab Asti linnas ja kohtub toreda poisiga.
- Ciao! Come ti chiami? (Tere! Mis su nimi on?)
- Rodolfo, vastab poiss uhkelt ja kõlavalt.
- Quanti anni hai? (Kui vana sa oled?)
Pealevaadates üle kolme ei pakuks.
- Cinque. (viis)
Raskesti usutav.
- hmmm... tre? (kolm?), üritavad suured uuesti.
- Facciamo quattro. (teeme neli)

Monday, November 19, 2007

Uue kodu otsingutel

Olen veetnud pikki pàevi Toriinos, uurides mitmeid kinnisvarakuulutusi, kaevanud internetis, jalutanud tunde mòòda tànavaid otsides, uurinud linnakaardi igat millimeetrit, helistanud ja kàinud vaatamas ka kortereid ligidalt.
Igasuguseid on. Ilusamaid ja koledamaid, renoveeritud ja juba aastakùmneid remontimata, vàiksemaid ja suuremaid, kallemaid ja odavamaid (hinnad on kusjuures paari viimase kuu jooksul màrgatavalt langenud), erinevates linnaosades. Mòni on isegi tàitsa kobe, aga ikka ei veena ùtlema jah-sòna. Tunne on puudu. See òige tunne, et sellest kohast vòiks saada minu kodu.
Reedel kàisime vaatamas ùhte. Tànav mulle meeldib, kòik eluksvajalik on kòrvaltànavates, kesklinna saab jalutada mòòda ilusaid tànavaid vòi sòita bussiga. Mis kòige tàhtsam, tunne oli hea, meil mòlemal. Mis sellest, et tahab natuke remonti ja autole peame eraldi koha leidma ùmbrusest.
Minu entusiasm kestis Milaanosse koju jòudmiseni. Vaatasin meie tube, meie ilusat suurt avarat terrassi, meie asju. Pagan kùll! Miks me peame kolima, meil on siin kòik olemas, mis vaja koos panipaikade ja garaazhiga, rohelusega ja teenustega ùmbruses ja mis kòige tàhtsam, meil on siin hea olla. àkitsi ei tundunudki leitud Toriino lahendus enam nii roosiline, sest seal pole kòike seda. Pole isegi seinakappi, kuhu kingakarbid laduda. Mida rohkem G vadises kolimise teemal, seda kurvemaks ma muutusin. Ma ei taha siit àra minna! Ma ei taha kodu vahetada! Ja suutmata vastu panna, hakkasid mul pisarad mòòda pòski alla veerema...

àkki peaks edasi otsima Torinos....

Tàna hakkan tegema nimekirja meie mòòblitùkkidest ja nende mòòtudest.

Vàikest ùlevaadest minu vaatlustest vòite nàha siin:
http://picasaweb.google.it/valsitaktis/Torino

Thursday, November 15, 2007

Uus peatùkk - Toriino

Juba kolm aastat jutti ùritan Milaanos oma elu paika panna. Nagu kiuste ei taha see kuidagi ònnestuda. Algul Naapoli, siis tuli vahele veel Kairo... Ja nùùd siis Toriino. Ikka parem kui kuskil kaugel, aga minu milaano elust ei saa ikka asja. Kahju kùll, Milaano on kuidagi armsaks ja omaseks saanud ja vataamata igasugustele vahe-etappidele pean seda oma siinseks kodulinnaks. Aga mis parata...
Toriino on Milaanole suhteliselt làhedal. Rongipileti peal on trùkitud làbitavaks distantsiks 153 km. Vaatamata sellele on vahe selgelt tuntav. Milaanost tulles esimena tunnetasin, kuidas kòik on rahulikum. Kesklinna liiklus on hòredam, inimesed on aeglasemad...riietuvad teisiti (milaanos on rohkem fantaasiat ja moeròògatusi, eriti noorte seas). Toriino kesklinn on noobel, avarad sirged tànavad (terve linn on kaardil ùks suur ruudustik). Sissehingatav on on tuntavalt puhtam, temperatuur vòibolla kraad, paar jahedam, kuid samas puudub kuulus kontidesse tungiv milaano niiskus. Meri on ka Toriinost làhemal.
Milaano on tuntud oma kiire tempo ja efektiivsuse poolest. Tihtipeale ollakse nagu oravad rattas ning ei suudeta isegi nàdalavahetusel aeglustada. Ka puhatakse aktiivselt ùritades vòtta igast hetkest maksimaalset. Ka mina olen oma kùlalisi takka utsitanud, on kohti kust làhme kiiresti mòòda, et siis paremaid palu nautida. Suurlinn òpetab ka seda.
Mulle tegi nalju stseen, kuidas ma Toriinos metroopiletit ostsin. Làhenesin ùhele lehekioskile, ajalehtede varjus istus ùks mees.
- Kas te pileteid ka mùùte?
- Jah
- Kas teil kùmnest pakki ka on?
- 15 (muigab)
- Palju see maksab?
- 13 eurot
- Ma vòtaksin ùhe paki.
Alles nùùd suvatses ta ennast natuke nihutada ning sirutas kàe, et kùsitut mulle vòtta. Tunne oli selline nagu oleks ta ùlekuulamisel olnud, kus vastatakse ùhesilbiliselt sellele, mida kùsitakse.
Samasugune stseen oleks Milaanos aega vòtnud palju vàhem, milaanokas haarab lennult ja enne kui jòuad silmagi pilgutada, on teenus sulle juba osutatud.
Hiljuti sattus mulle kàtte raamat Torino, provincia di Milano. Alustasin lugemist, kuid mònest lehekùljest kaugemale pole jòudnud. Sinu on natuke liiga detailne, kunagi hiljem proovin uuesti. Kuid raamatu pealkiri avaldab juba palju Toriino olemusest - Milaano provints.
Toriinokad on uhked oma pàritolu ùle ja peavad seda linna parimaks. Eks kunagi oli Toriino ka tàhtsam koht. Vabariigi algusaegadel oli Toriino Itaalia pealinnaks. Siin asusid tàhtsamad asutused nagu nàiteks Rai (televisioon ja raadio), mis kolisid koos pealinnaga Rooma ùle. Nùùdseks on jàànud Toriinosse vaid Fiat.
G màletab oma ùlikooliaegadest "brigata rossa" ùleastumisi, òhtul pimedas oli lausa ohtlik kodust vàlja minna. Samuti oli palju rassisminàhtusi seoses Lòuna-Itaalia immigrantidega, mis ònneks nùùdseks on lahtunud. Seda iseloomustab hàsti jàrgnev nali:
- Miks on Ameerikas neegrid ja Toriinos meridionali (lòuna-itaallased)?
- Sest ameeriklased valisid enne.
Pannes Google otsingussse "Torino capitale" (pealinn), tuleb vastuseid tohutult. Toriino, lisaks autodele, Alpidele ja kuningale, on see raamatute,arhitektuuri ja disaini, kokakunsti, teaduse, keskonna, meemaailma, kaasaegse kunsti, male, ekraani, tervise, shokolaadi jne pealinn. ùhesònaga maailma naba ja me pole seda isegi tàhele pannud.
Olùmpiamàngud mòjusid Toriinole hàsti, justkui oleks talveunest àrganud. Linna on palju korrastatud, parendatud. Saadi uus inerts edasiliikumiseks.
Muideks metroo on Toriinos uhiuus. Moderne ja ilus. Rongid on tàisautomaatsed, ilma juhita. Peatustes on perroonil klaasuksed, mis rongi saabudes avanevad. Rongis vòib istuda kòige ette ja màngida rongijuhti. Tunnelid on ilusti valgustatud ja sòit on lòbustuspargi eest lausa.

Vaatamata sellele, et alles paar òhtut tagasi arutas G oma milaanokast sòbrannaga, et Milaano kolleegid on vòrreldes palju professionaalsemad ja Toriino tase on palju madalam, ootan ma sellelt linnalt ilusat vastuvòttu. On siin ju maailma suuruselt teine egiptuse muuseum, kòige parem jààtis ja... Loodan, et palju positiivseid uusi kogemusi.
Ja kirsiks tippu, varsti hakkab Toriinost Tallinnasse lendama EasyJet :) vàhemalt lubatakse.

Saturday, August 25, 2007

Mitu kärbest ühe hoobiga

ootan kõiki sõpru ja tuttavaid kohtingule pühapäeval, 26. augustil 2007 Mere puiestee Scotland Yardis alates kl 18

Tuesday, July 17, 2007

Huvasti,Kairo!

Meie aeg Kairos hakkab otsa saama ja alates reedest oleme taas milaanokad.
Mul on hea meel poorduda tagasi oma itaalia koju ja teha taas oma tavalisi itaalia tegemisi, kuid tunnistan, et natuke on ikka kahju ka. Nagu iga asjaga, mis hakkab otsa saama.
Kui viimased aastad on kadunud kusagile ja tundub, et pole joudnduki midagi olulist teha, siis Kairos veedetud 6 kuud tunduvad uhed pikimad minu elus. Ajal oleks nagu teine rutm.. ja eks omamoodi olegi.
Jargmise kuu kuni septembrini kavatsen veeta puhates ja ringi rannates (nagu ma poleks seda siiani teinud :D ) ja loodetavasti on mind naha rohkem intenetiradadel taas septembrist.
Peatse taaskohtumiseni!

Thursday, May 31, 2007

Tasa ja targu

Nagu naha, on arvtiuhendusega olnud lood kehvad.
Eelmisel nadalal sain omale kasutada uhe lapaka. Nuud istun kohvikutes. Onneks on wi-fi taiesti olemas. See ei tahenda aga sugugi, et postitamine ja piltide ulespanemine lihtne on. Tasa ja targu katsun seda siiski teha. Peale erinevate wi-fide proovimist, olen suutnud moned pildi netti ules panna. Iga kord uritan albumisse lisada ja siis kommentaarid ka juurde kirjutada.
Kodus olles saan kirjutada. Kirju, Egiptuse memuaare. Kuna vahepeal on nii palju juhtunud, takkajargi ei hakka enam midagi muljetama, vaid katsun kokkuvotlikumalt teha. Nimelt alustasin Egiptuse tahestikuga, alates A-st kuni W-ni (x ja y ei moelnud teemat valja), naiteks a - arstiabi, h- haridus, l - liiklus, r - rahvastik jne Ma pole aga veel otsustanud, kas lisan selle siia oma itaalia elu blogisse (pole ju nagu eriti teemasse) voi teen eraldi Egiptusele puhendatud netilehe.
Kas kellelgi on erihuvisid, millega peaksin arvestama?
Pilte saate uurida: picasaweb.google.it/valsitaktis